راهکارها

شهرک هوشمند

شهرک هوشمند ترکیبی از تکنولوژی RFID، سیستم تشخیص پلاک خودرو، سیستم کنترل تردد (راهبند کنترل تردد خودرو، چراغ­ها و تابلوهای راهنمایی، کنترلرهای صنعتی)، سیستم مانیتورینگ ظرفیت شهرک، بستر ارتباطی شبکه بیسیم، سیستم نظارت تصویری و نرم افزارهای کنترل فرآیند جهت هوشمندسازی و بهینه­ سازی فرآیندهای مربوط به مراجعه­ کنندگان و کاربران شهرک­ ها می­ باشد.

در این پروژه­ ها با توجه به کارت RFID،که در اختیار کاربران و مراجعه کنندگان به شهرک قرار می­گیرد، نوبت ­دهی در بخش­های مختلف و نیز کنترل خودکار فرآیند کل مجموعه بگونه ای سهولت می­یابد که نظم شهرک بصورت بهینه برقرار شده و از طرفی سهولت و رضایتمندی را برای مراجعه کننده بهمراه خواهد داشت.

کارتخوان­های RFID مستقر در هر واحد/بخش جهت ثبت ورود و نوبت­ دهی مراجعه­ کننده در همان بخش بکار می­ رود. در شهرک­ هایی که مراجعه کننده بهمراه خودرو وارد می­ شود دوربین نصب شده در محل کیوسک­ های ورودی و خروجی، عمل ثبت شماره پلاک مراجعه کننده جهت کنترل راهبندهای نصب شده و چراغ ­های راهنمایی را فراهم خواهد ساخت.

در این پروژه­ ها از کنترلرهای تحت شبکه (I/O Box) و کارتخوان­ های RFID تحت شبکه ساخت این شرکت جهت کارتخوانی و کنترل خروجی­ ها (چراغ­ های راهنمایی و راهبندها) استفاده می­ شود.

بستر شبکه بیسیم یا سیمی مخصوص شهرک بر اساس نیازمندی­ های سیستم، طراحی، پیاده­سازی و مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت. بعلاوه امکان استفاده از دوربین­های نظارت تصویری و دیگر امکانات و تجهیزات امنیتی مورد نیاز شهرک نیز وجود خواهد داشت.

سیستم مدیریت تردد پارکینگ

این سیستم ترکیبی از دوربین­ های پلاک خوان، سیستم کنترل تردد (راهبند کنترل تردد خودرو، چراغ­ها و تابلوهای راهنمایی، کنترلرهای صنعتی)، سیستم مانیتورینگ ظرفیت (در صورت نیاز) و نرم افزار هوشمندسازی و کنترل فرآیند می­ باشد که برای مدیریت تردد در پارکینگ­ های خودرو طراحی شده است.

بر اساس اینکه پارکینگ مورد کنترل عمومی یا اختصاصی می­ باشد، برخی از اجزای سیستم و عملکردهای متناظر آن­ها متفاوت خواهد بود. مستقل از نحوه کاربری، عملکرد کلی سامانه بدین صورت است که هویت خودرو از طریق پلاک آن و بوسیله دوربین­های پلاک خوان، تشخیص داده می­ شود و در صورتی که خودرو در لیست مجاز تردد قرار داشته باشد اجازه عبور داده می­ شود و راهبند کنترلی باز خواهد شد. در غیر اینصورت خودرو مجاز به تردد به داخل پارکینگ نخواهد بود. سناریوی خروج خودرو از پارکینگ نیز مشابه ورود آن خواهد بود. بر این اساس دیگر نیازی به کنترل توسط نیروی انسانی نخواهد بود و در نتیجه اشتباهات و خطاهای مربوط به آن وجود نخواهد داشت. بعلاوه در هر لحظه می­توان گزارش وضعیت پارکینگ و خودروهای وارد و یا خارج شده را از سامانه استخراج کرد. ثبت وقایع و رخدادهای تردد ورود و خروج پارکینگ در بررسی­ های آتی قابل بهره­ برداری و استناد خواهد بود. دیگر گزارش ­های سفارشی و مدیریتی از سامانه قابل پیاده سازی خواهد بود.

امکان مانیتورینگ ظرفیت خالی و نمایش مبلغ استفاده از پارکینگ، در کاربردهای پارکینگ­ های عمومی قابل اجرا خواهد بود.

سیستم ترددشمار جاده ای

سیستم ترددشمار جاده ای آنلاین برای اندازه گیری و ارسال آمار ترافیک جاده­های بین شهری طراحی شده است. خروجی این سیستم برای ارائه ترافیک لحظه­ ای راه­ ها، تشخیص مسیرهای مسدود و ارائه مسیرهای جایگزین، اطلاع رسانی به رانندگان، تخمین نیاز توسعه راه­ها و دیگر پیش بینی­ ها و تحلیل­ های آماری کاربرد دارد و در نتیجه آن را به یکی از اساسی­ ترین نیازهای سازمان­ های راهداری و حمل و نقل جاده­ ای و نیز مراکز مدیریت راه­ های کشور تبدیل کرده است.

این سیستم شامل یک دستگاه ترددشمار مبتی بر سنسورهای مغناصیسی، مجموعه تجهیزات زیر و کنار جاده­ ای (لوپ سنسور و پوشش­ های محافظ، کیوسک و تجهیزات داخلی)، سرور مرکزی و سرور اصلی سازمان می­ باشد، بدین صورت که آمار لحظه­ ای اندازه­ گیری شده توسط دستگاه از طریق بستر ارتباطی GPRS/GSM به سرور مرکزی ارسال خواهد شد و پس از انجام پردازش­ های اولیه آماری از طریق اینترنت برای سرورهای اصلی سازمان حمل و نقل ارسال خواهد شد. هر دستگاه ترددشمار توانایی شمارش، اندازه گیری سرعت و نیز  تشخیص کلاس خودروهای عبوری از روی آن، ثبت و ارسال اطلاعات از طریق لینک شبکه موبایل را دارد. قابلیت اعتماد بالا و توانایی کار کردن در بازه گسترده رطوبت و دمایی، در کنار تکنولوژی مورد نیاز برای اندازه­ گیری دقیق و مدیریت لینک بیسیم ارتباطی از جمله پیچیدگی­ های این دستگاه می­ باشد. بعلاوه اینکه دستگاه باید قابلیت گزارش گیری، تشخیص و رفع اشکال جهت ارائه پشتیبانی آسان و بدون نیاز به حضور مستمر تیم پشتیبانی را دارا باشد.

معمولاً در راه­های پرتردد همچون آزادراه­ ها به جای استفاده از سنسورهای مغناطیسی از روش­ های تشخیص تردد مبتنی بر دوربین استفاده می­ شود. در این روش از طریق پردازش تصویر لحظه ­ای دوربین توسط یک پردازنده قوی، اطلاعات ترافیکی راه، اندازه­ گیری می­شود و بر بستر شبکه موبایل به سرور مرکزی جهت پردازش­ های تکمیلی ارسال می­ شود.

سیستم زمان متوسط سفر

این سیستم ترکیبی از دوربین­ های پلاک خوان جاده ­ای، تجهیزات پردازشی-ارتباطی، سرور مرکزی و نرم افزارهای محاسباتی و مدیریتی می ­باشد و برای محاسبه زمان متوسط سفر خودروها در مسافرت­ های بین شهری طراحی شده است. بر خلاف سیستم­ های تشخیص تخلف سرعت لحظه ­ای، این سیستم سرعت متوسط خودروها را در یک سفر بین دو نقطه مبداً و مقصد محاسبه خواهد کرد و پلاک خودروهای متخلف را که سرعت متوسط آن در طول مسیر بیشتر از سرعت مجاز بوده است به سرور سازمان راهداری و حمل و نقل جاده­ای ارسال خواهد نمود.

اساس عملکرد این سیستم، تشخیص پلاک خودروی عبوری، ارسال لحظه­ ای تصاویر اخذ شده و ثبت زمان رویت خودرو حین عبور از یک مقطع مشخص در بانک اطلاعاتی ترددها می­ باشد. در نتیجه با تکمیل سفر هر خودرو و عبور از مقطع مقصد و متعاقباً برداشت آمار تردد آن در لحظه عبور، اختلاف زمان های رویت آن محاسبه خواهد شد و با توجه به مشخص بودن طول مسافت طی شده، سرعت متوسط آن محاسبه خواهد شد.

این سیستم جهت کاهش سرعت متوسط سفرهای بین شهری طراحی شده است که می­ تواند کمک شایانی به کاهش تصادفات و سوانح جاده ای بکند.

سیستم ردیابی خودرو و مدیریت ناوگان

این سامانه برای مدیریت ناوگان حمل و نفل سازمانی طراحی شده است که شامل یک مرکز کنترل و یک دستگاه در هر خودرو می­ باشد.

هر دستگاه دارای یک گیرنده دقیق GPS، برای تعیین موقعیت لحظه­ ای متحرک می باشد. از طرفی یک ارتباط بیسیم دوطرفه بین مرکز کنترل و دستگاه، برای تبادل اطلاعات مکانی و کنترلی برقرار می­ باشد. بدین ترتیب رویت، کنترل و تبادل اطلاعات بین مرکز کنترل و خودرو امکان­پذیر می­ شود. حافظه دستگاه می­ تواند تمام اطلاعات مسیرهای پیموده شده را با جزییات کامل ذخیره و بازیابی نماید. هویت راننده از طریق کارت هوشمند یا اسکن انگشت راننده توسط ماژول اقر انگشت تشخیص داده می­ شود. در نتیجه در صورت دسترسی غیر مجاز، دستگاه می­ تواند مانع روشن شدن خودرو شود. دستگاه می­ تواند به عنوان تاکسی متر نیز عمل نماید. قابلیت توسعه از نظر ارتباط با مراکز اخباری و اورژانسی مجاز و سازگار با استاندارد دستگاه، امکان پذیر می­ باشد. دستگاه با داشتن باتری داخلی به عنوان یک جعبه سیاه برای خودرو نیز می­ تواند بکار برود.

اتوماسیون صنعتی

هوشمندسازی تجهیزات و ماشین های صنعتی توسط کنترلرها و ادوات صنعتی با قابلیت اعتماد بالا دارای کاربردهای وسیعی در صنایع مختلف می باشد. خودکارسازی ماشین ها، سیستم های هشدار، آلارم صنعتی و کنترلرهای فرایندهای صنعتی از جمله کاربردهای این سیستم در صنعت می باشد.

افزایش بازدهی، افزایش ایمنی، یکپارچگی خروجی، افزایش کیفیت، قابلیت برنامه ریزی و کنترل پذیری، افزایش دقت و حذف عوامل خطای انسانی و استفاده بهینه از منابع از جمله مزایای هوشمند سازی صنعتی می باشد.

توزین در حال حرکت (WIM)

سیستم WIM جهت اندازه گیری وزن تریلرها و کامیون­های حمل بار در حین حرکت به تفکیک محورهای مختلف آن طراحی شده است. در این سیستم یک دستگاه ترددشمار جاده ای جهت تشخیص تردد و کلاس خودروی عبوری وجود دارد که با دستگاه WIM در ارتباط می باشد.

وزن خودروی عبوری تشخیص داده شده توسط WIM اندازه گیری شده می شود و در صورت تجاوز از استاندارد تخلف مورد نظر ثبت شده و تصویر پلاک خودروی متخلف و نیز شماره پلاک استخراج شده از تصویر به سرور مرکزی در شرکت و متعاقباً سرور سازمان راهداری و حل و نقل ارسال خواهد شد.

سیستم های نظارت تصویری-امنیتی و شبکه های کامپیوتری

با توجه به توسعه روز افزون کامپیوترها و قابلیت­ های آن­ها خصوصاً در کابردهای سازمانی، شبکه­های کامپیوتری جزو لاینفک ادارات، سازمان­ها و شرکت­های دولتی و خصوصی شده است. امروزه تقریباً تمامی فرآیندهای سازمانی از طریق نرم افزارهای اتوماسیون اداری، نرم افزارهای مدیریت مالی و انبار و ….  امکان پذیر می­ باشد. از طرفی دوربین­ های نظارت تصویری و تجهیزات امنیتی مبتنی بر بستر شبکه­ های کامپیوتری نیز روز به روز پر کاربردتر شده و سهولت مدیریت سازمانی را فراهم ساخته است.

بعلاوه بسیاری از کاربردهای هوشمندسازی بر بستر شبکه­ های کامپیوتری امکان پذیر است. از این رو و با توجه به توجه ویژه مهندسین این شرکت به راهکارهای هوشمندسازی، این ابزارها جزو پایه ای ترین نیازهای فنی و مهندسی در این مجموعه می باشند. در نتیجه از همان بدو تاسیس این شرکت مورد توجه قرار گرفته و پروژه های بسیار زیادی در این زمینه توسط تیم مهندسی طراحی و بوسیله تیم اجرایی، عملیاتی شده است. بعلاوه توان بالای مجموعه در ارائه خدمات پشتیبانی نیز حلقه نیازمندی­ های این سیستم­ ها را تکمیل نموده است.

در حال حاضر توانایی طراحی، اجرا و پشتیبانی سیستم­ های نظارت تصویری-امنیتی تحت شبکه و مداربسته و نیز شبکه­ های کامپیوتری سیمی و بیسیم در مجموعه بخوبی مهیا بوده و در بیش از 50 پروژه عملیاتی مورد بهره ­برداری واقع شده است.